Hombu Dojo Tokyo je pro každého aikidistu jakousi Mekko, kterou by měl alespoň jednou za život navštívit. Nejen z důvodu, že toto místo symbolizuje kolébku Aikida a může si zde vychutnat trénink pod vedením opravdu těch nejlepších, ale především je návštěva obrovskou zkušeností po stránce cvičení, které je velmi odlišné.
V poslední době se na mne obrací mnoho lidí s prosbou o radu, jak se dostat do Tokia a také do Hombu. Na pár řádcích se pokusím poradit základní věci, které je pro tuto cestu potřeba zařídit a na co pamatovat. Upozorňuji, že některé osobní zkušenosti se mohou od tohoto návodu lišit.
Informace kopírují návod GUILLAUME ERARDA, který sepsal v roce 2011 a uveřejnil jej na svých stránkách https://guillaumeerard.com/aikido/articles-aikido/the-traveling-aikidoka-s-guide-to-practice-at-the-aikikai-hombu-dojo/. Tento návod jsem aktualizoval a doplnil o své osobní zkušenosti.
Mám velikou radost, že v mém okolí přibývá lidí, kteří již toto místo navštívili nebo návštěvu plánují. Jen tak dál, třeba se na tatami potkáme.
Co je Hombu Dojo?
Aikikai Foundation (mezinárodní Aikido Asociace) (財団法人合気会 Zaidan Hōjin Aikikai) byla založena v roce 1940 Kisshomaru Ueshibou , synem O Senseie Moriheie Ueshiby zakladatelem Aikido. Cílem organizace je rozvíjet a propagovat Aikido, a to jak v tuzemsku, tak i v zahraničí, a zároveň slouží jako odborný podklad pro učitele po celém světě. Aikikai Hombu Dojo je sídlem asociace. Jde o pěti patrovou budovu postavenou v roce 1967, která nahradila původní dřevěnou tělocvičnu. Celková plocha čítá téměř 220 tatami, z toho hlavní dojo má skoro polovinu této plochy (105 tatami, 162 m2). Druhé dojo (72 tatami; 112 m2) slouží jako tělocvična pro začátečníky, děti a ženské skupiny. Třetí (42 tatami, 65 m2, viz obrázek) slouží pro speciální výuku, výuku zbraní a soukromé lekce. Výuka probíhá ve dvou hlavních dojo sedm dní v týdnu a je vedena více jak třiceti japonskými profesionálními instruktory včetně Moriteru Ueshibou (dále jen Doshu) vnukem O Senseie a Mitsuteru Ueshibou (dále jen Waka) pravnukem O Senseie.
Jak na to?
Velmi častá otázka a zcela zbytečná. Nejdůležitější je chtít a pak to jde samo. Je to výprava jako kamkoliv jinam.
Na začátku je třeba si říci, že Hombu Dojo je zcela otevřené všem zájemcům a jeho návštěva není nijak podmíněna, jako je tomu u jiných sídel jako např. JKA HQ nebo Kodokan Judo Institute. Nutné je ale pamatovat na určitá pravidla a hlavně etiketu, která je v mnohých ohledech velmi přísná. Nezapomínejme, že je to Japonsko!!!
Při plánování cesty se musíme rozhodnout, zdali je naše výprava pouze s cílem cvičení Aikido nebo budeme návštěvu Hombu Dojo zařazovat do našeho turistického plánu. Podle toho volíme i místo ubytování (přejíždět tři hodiny přes Tokyo na trénink je velmi nepraktické).
Termín
Termín pobytu v Japonsku a následně i doba cvičení v Hombu Dojo jsou ovlivněny hned několika vlivy.
Musíme pamatovat, že letní měsíce jsou velmi horké a vlhké. Cvičení v takových podmínkách je náročné. Zimní měsíce jsou oproti tomu v Tokiu celkem chladné díky mořským proudům. Proto pro první návštěvu doporučuji plánovat cestu a návštěvu Hombu Dojo na jaro nebo podzim. Cvičení v HD je již tak náročné, tak proč to ztěžovat počasím.
Termín také volíme s ohledem na japonské svátky nebo období festivalů. Tyto události jsou sice luxusním zážitkem, ale musíme počítat s dražším ubytováním a větším množstvím lidí.
Pozor na Golden week, což je období státních svátků a časem, kdy většina Japonců cestuje. V tuto dobu je velmi obtížné zajistit ubytování a cena mnohdy také stoupne. Golden week je pohyblivý, a tak je potřeba se dopředu informovat, o které dny se jedná. Počítejte ale s obdobím konec dubna až začátek května.
Jedním z faktorů při volbě termínu cvičení v Hombu Dojo je také rozvrh učitelů, kteří vedou jednotlivé tréninky. Tyto rozpisy jsou k dispozici na oficiálních stránkách http://www.aikikai.or.jp/eng/information/practiceleader.html
Rozvrh je znám max. čtrnáct dní dopředu a z osobní zkušenosti vím, že se někdy změní ze dne na den. Nic méně hodně dopředu je znám program obou Ueshibů a některých významných učitelů, kteří často jezdí po světě a pořádají semináře. Je veliká škoda, když člověk přijede do Hombu Dojo a tréninky vede nováček s 5.DANem 🙂
Samozřejmě si dělám legraci. Cvičení je velikým zážitkem a přínosem pod vedením kohokoliv. Zacvičit si ale s Ueshibou na hodině, kde je deset lidí, je o to větší potěšení.
Osobní zkušenost je taková, že se učitelé chovají mnohem přístupněji na hodinách v Hombu Dojo než na seminářích ve světě.
Letenka
Ceny letenek za poslední dobu výrazně klesly. Průměrná letenka vyjde na 13tisíc korun. Pokud se vám poštěstí, v rámci slevových akcí leteckých společností, můžete zpáteční letenku pořídit i pod 10tis. V případě přírodní katastrofy, jako je zemětřesení, tsunami nebo tajfun, ceny klesnou na minimum. Osobní zkušenost je v takovém případě i 6500,-. Týká se to katastrof ve všech oblastech Japonska. Např. zemětřesení je v Sapporu, ale letenky klesnou plošně, takže i do Tokia.
Pokud kupujete letenku do Tokia, máte k dispozici dvě letiště. Naritu (nejčastější) a Hanedu (letiště určené především pro vnitrostátní lety, ale v poslední době odbavuje i mezinárodní spoje zvláště z Asie).
Letiště Haneda se nachází na okraji Tokia a doprava do centra zabere asi půl hodiny. Oproti tomu mezinárodní letiště Narita leží cca. 85km od Tokia v jiné prefektuře. Pokud se chcete dostat do centra, musíte využít některého z dálkových spojů. Letenky na toto letiště jsou ale zase levnější.
Doporučuji letenky vyhledávat na https://www.pelikan.cz/, https://www.skyscanner.cz/ nebo https://www.letuska.cz/. Akce můžete sledovat i na serverech https://honzovyletenky.cz/, http://letenky-nejlevnejsi.cz/, http://www.letenkyzababku.sk/, http://www.letenkovnik.cz/, http://fly4free.cz/, http://www.letenkylevne.cz/
Ubytování
Hombu Dojo nemá k dispozici ubytovací zařízení, ale v Tokiu není problém najít místo k noclehu. Pokud plánujete hodně cvičit a chodit i na ranní lekce, které začínají již 6:30, hledejte ubytování v blízkosti HD. Bohužel čtvrť Shinjuku, kde se Hombu Dojo nachází, patří mezi nejdražší oblasti Tokia. Ale i tak se zde dá nalézt slušné a levné ubytování.
Nocleh hledejte na https://www.booking.com nebo https://www.agoda.com. Pokud dáváte přednost ubytování v soukromí, doporučuji https://www.airbnb.cz/ nebo https://www.couchsurfing.com/. Ubytování si zajišťujte dlouho dopředu.
Typy na ubytování
Internetové kavárny
Cybercafes (mangakissa) jsou v Japonsku trochu odlišné, než jsme zvyklí u nás. Trh s bydlením je v Japonsku dost složitý, a zvláště studenti se ocitají mnohdy v situaci, kdy musí někde přespat a hledají nejlevnější variantu. Na velikou poptávku zareagovaly také internetové kavárny a přizpůsobily se situaci. Za 1000Y zde budete mít k dispozici vlastní box s pohovkou a televizí. Kavárny jsou také vybaveny sprchami a dalším zázemím. Většina nabízí také týdenní ubytování, což se stává ideální volbou, pokud nemáme dostatek peněz.
Kapslové hotely
Tento typ ubytování patří k levnějším variantám. Je určen převážně pro obchodní cestující pro jednorázové přespání. Hotely jsou plně vybaveny a k dispozici máte i lázně, kde si můžete po tréninku pořádně odpočinout.
Bohužel do kapsle se vám nevejdou žádná zavazadla a musíte je nechat na recepci. To je velmi nepraktické pro delší ubytování.
Obchodní hotely
V okolí Hombu Dojo najdete několik Business hotelů. Využít můžete jednolůžkové a dvojlůžkové pokoje. Pokud jste tři, můžete využít některý z větších dvojlůžkových pokojů, kde je k dispozici rozkládací gauč. Cena je za pokoj, takže vás nocleh vyjde levněji. Hotely jsou klidné a kvalitně vybavené včetně prádelny.
O ubytování v Japonsku si povíme v jiném článku.
Cesta z Narity
Orientace na tomto letišti není nijak těžká. Vše je krásně popsáno anglickými nápisy, na každém rohu najdete obsluhu letiště, která je velice ochotná poradit. Doporučuji umístit kimono a hakamu úplně nahoru do batohu nebo kufru. Celní prohlídka pak proběhne velice rychle a bez problémů.
Pro cestu do centra Tokia můžete využít hned několik spojů.
JR Narita Express (časjízdy cca. 60min., cena jízdného 600,-) a JR Sobu Line (čas jízdy 90min., cena jízdného 264,-). Pokud máte zakoupen JR Pass, pak máte jízdu zdarma.
V případě, že nemáte JR Pass, doporučuji využít k přepravě Keisei Skyliner (čas jízdy 55min, cena jízdného 472,-). Dá se přirovnat k našemu Pendolinu. Nebo můžete využít levnější variantu Keisei Limited Express (čas jízdy 90min., cena jízdného 238,-). Vlak připomíná pražské metro, ale pro přepravu z letiště dostačuje. Dejte si pozor. Tento spoj má dvě konečné stanice. Ueno station a Haneda letiště. Pokud omylem nastoupíte na spoj, který jede na letiště Haneda, musíte přestoupit ve stanici Aoto, abyste se dostali do centra Tokia.
Lístky koupíte u pokladen společnosti Keisei, které najdete velmi snadno přímo na letišti.
K přepravě lze využít také autobusy. Počítejte ale s tím, že ve většině případů je nutné lístky objednat dopředu. V den odjezdu jsou již vyprodané. K dispozici jsou Limousine bus (čas jízdy 100min., cena jízdenky 620,-), Tokio Shuttle bus (čas jízdy 90min., cena jízdenky 180,-) a Access Narita bus (čas jízdy 90min., cena jízdenky 200,-).
Tokio
Dorazili jsme do centra buď na Ueno station nebo Tokio station. Jsou to největší nádraží. Odtud se dostanete téměř kamkoliv po městě. K přepravě můžete využít vlaky, metro, autobusy nebo taxi. Pokud jste si zakoupili JR Pass, máte veškeré spoje společnosti JR zcela zdarma. Pokud ne, pořiďte si Pasmo Card. Tato karta funguje jako naše Odiska. V automatu si ji nabijete a pak pouze u vstupů pípáte a příslušná částka se vám odečte. Pasmo card můžete využít ve vlacích, metru i autobusech. Můžete si také zakoupit týdenní nebo čtrnáctidenní jízdenku na metro a vlaky v Tokiu.
Ušetřit na jízdném se dá různými způsoby. O tom se pobavíme v jiném článku.
Doporučuji nevyužívat taxi. Společností, které tuto službu provozují, je v Tokiu celá řada. Rozdíl poznáte na první pohled podle typu auta a jeho barevného rozlišení. Bohužel každá společnost má svou oblast Tokia, a navíc taxi vás nikdy neodveze přesně na místo. Jezdí pouze po hlavních magistrálách. Do úzkých uliček si taxikáři netroufnou. Nejezdí také, kde to neznají, takže se vám může stát, že nastoupíte a taxikář se vám omluví, že na požadované místo nepojede. O ceně za tuto službu ani nemluvím.
Stravování v Tokiu
Supermarkety a večerky
Japonsko je protkáno večerkami a obchůdky s potravinami, takže nemusíte mít strach, že byste umřeli hlady. Mezi nejrozšířenější řetězce patří bezpochyby Family Market, 7eleven a 100yen shop.
Najdete zde množství nejrůznějších potravin včetně jídel v krabičkách (viz. článek), které vás za pár korun dostatečně a kvalitně zasytí. Navíc vám jídlo v krabičce v obchodě přímo ohřejí v mikrovlnné troubě a můžete si ho zde také i sníst na pultíku, který je vždy při východu.
Řetězec 7eleven disponuje navíc bankomaty, které přijímají naše kreditní karty, takže zde vyberete i nějakou hotovost. Využít zde můžete také kopírku nebo poštovní služby.
Od 17:00 probíhá večerní výprodej zboží, které již není čerstvé. Ovoce, zeleninu nebo také sendviče a pečivo koupíte ve veliké slevě.
100yenové obchody jsou trošku omezené sortimentem, ale nakoupíte zde věci za 100Y (asi 20Kč).
Restaurace
V okolí Hombu Dojo naleznete několik pěkných restaurací, kde se dá pohodlně, a hlavně levně najíst. Na mapě níže je pár tipů.
Návštěva Hombu Dojo
Jak jsem již psal výše, Hombu Dojo je zcela otevřené a cvičit zde může kdokoliv. Lekce nemusíte dopředu rezervovat, ale myslím si, že je slušné napsat zdvořilostní dopis před vaším příjezdem, kde zmíníte, ve které klubu cvičíte a z kterého státu přijíždíte. Kontaktní osoba pro zahraniční hosty je paní Ruriko YOKOI nebo pan Tani. Dopis zašlete na intldept@aikikai.or.jp nebo mtani@aikikai.or.jp. Komunikovat můžete v angličtině.
První krůčky v Hombu Dojo
Veškeré informace získáte na recepci. Platí se zde také tréninky, kterých se chce zúčastnit. V celé budově se chodí bosky. Žádná forma přezůvek není povolena. Obuv necháte v botníku u recepce. Hned za recepcí je na stěně plastika O senseie. Před tou se nezapomeňte uklonit. V mezipatře úklonu zopakujte u plastiky Kisshomaru Ueshiby. V praxi to chodí tak, že se ukloníte čelem k plastice, pak přejdete na její konec a úklonu zopakujete. Poté pokračujete dál.
V prvním patře najdete tělocvičnu pro začátečníky a šatny ženy. Ve druhém patře je pak větší tělocvična pro klasické lekce a šatna mužů. Třetí patro patří prostoru pro výuku zbraní a soukromé lekce. V podkroví najdete sušárnu, kde si můžete dát uschnout své keikogi mezi nebo po tréninku. Musíte mít vlastní a označený věšák. Keikogi zde nesmí zůstat přes noc.
Hombu Dojo má k dispozici pouze jednu menší šatnu pro muže, takže počítejte s poměrně těsným prostorem.
Věci si uschováte v malých plechových skříňkách. K uzamčení dojde po vhození 100Y. Ty se vám vrátí po opětovném otevření. Skříňky jsou malé, takže větší sportovní tašku do nich nedáte. Na tělocvičnu si žádná zavazadla brát nesmíte. Pozor na to. Skříňky jsou vám k dispozici pouze po dobu tréninku. Mezi tréninky ani přes noc zde nesmíte nic nechávat.
Sprchy jsou čisté a zcela prázdné. Po první návštěvě jsem pochopil proč. Teče zde jen studená voda. Když jsem se šel po každém tréninku osprchovat, byl jsem atrakcí pro všechny Japonce. Smáli se a obdivovali mou odvahu. 😊
Chci se na lekce jen podívat
Podívat se můžete jak na lekci začátečníků, běžnou lekci, tak i trénink dětí. Ten vřele doporučuji. Japonský způsob vedení dětí je velmi odlišný od našeho a z osobní zkušenosti vidět Waku senseie v roli učitele dětí je opravdu zážitek.
Pokud se chcete pouze dívat, musíte dodržovat určitá pravidla. Sedět musíte na dřevěné podlaze v zadní části tělocvičny, abyste nepřekáželi tréninku. Usazeni musíte být s seiza nebo v anza (turecký sed). I když je sezení na tvrdé podlaze náročné, moc se neošívejte. Můžete být z tělocvičny vyhoštěni.
Během tréninku nesmíte fotit ani natáčet videa. Toto je dovoleno pouze s osobním povolením Doshu senseie.
Chci cvičit
Cvičit mohou pouze členové Aikikai. Držitelé danových stupňů mají toto členství zaplaceno počínaje Shodanem. Na recepci musíte předložit členskou průkazku, kde je uvedeno registrační číslo. Pokud tuto kartu nemáte, členství si na místě zařídíte. V úřední hodiny Po-So 6:00-19:30 a Ne 8:30-11:30 vyplníte registrační formulář, zaplatíte 8400Y a stáváte se doživotním členem Aikikai.
Osobní zkušenost je taková, že členská průkazka nebyla vyžadována, jen stačilo nahlásit ze které asociace jsem. V roce 2019 jsem však musel zdlouhavě vysvětlovat, že členský poplatek mám již zaplacený, ale průkazku jsem zatím neobdržel.
Platba tréninků je dvojí. Hosté a začáteční nebo řádný student Hombu Dojo, který se může účastnit také zkoušek na technické stupně v HD.
Hosté se mohou zúčastnit jak tréninků pro začátečníky, tak řádných lekcí. Nemohou se účastnit speciálních a soukromých tréninků. Výuka žen v ranních hodinách vyžaduje zvláštní povolení učitele. Večerní lekce jsou volně přístupné.
Základní poplatek na den je 1650Y. Po zaplacení můžete celý den trávit v Hombu Dojo a účastnit se všech tréninků. Pokud plánujete delší pobyt a častější trénování, využijte měsíční permanentku za 11000Y (Po-Pá) nebo 14300Y (Po-Ne). Permanentka platí od prvního dne v měsíci do poledního. Nikoliv 30 dní. Na to si dejte pozor. Aktuální ceny naleznete zde: http://www.aikikai.or.jp/eng/information/join.html
Keikogi
Cvičit je dovoleno pouze v Aikido keikogi. Žádné tepláky nebo sportovní oblečení není povoleno. Také kimona jiných stylů nejsou vhodná. Pokud jste keikogi zapomněli, můžete ho zakoupit přímo na vrátnici. Výběr velikostí je ale omezen.
Hakamu v Hombu Dojo nosí muži od 1.danu a ženy od 3.kyu. Toto se může lišit od vašich zvyků. Dodržujte prosím to, co je zvykem v HD.
Keikogi musíte mít suché a čisté. Pamatujte na to zvláště v letních měsících a vezměte si radě dvě.
Je zvykem, že máte na keikogi vyšité své jméno. Za prvé vám jej nikdo nepřibere při sušení, a hlavně bude učitel vědět, jak vás má oslovit. Japonci svá jména vyšívají v kanji a cizinci v katakaně. Existuje jakýsi úzus, jak by výšivka měla vypadat. Pro cizince je předepsaná nášivka na pravém rameni shora dolů (informace z Hombu Dojo), ale v praxi jsem zahlédl různé varianty. Žádné jiné nášivky nebo malůvky na keikogi nesmíte mít. Pokud máte hakamu, můžete mít vyšité jméno shora dolů na pravé půlce vzadu.
Etiketa
I když nejste Japonci, pár frází a pozdravy byste mohli zvládnout. Nezapomeňte pozdravit s mírnou úklonou kohokoliv, koho v Hombu Dojo potkáte. Již v průběhu tohoto článku jsme si o pár zásadách chování řekli. Tak rychlé opakování.
Naproti recepce je botník, kde se vyzujeme a zanecháme zde obut. Nepoužíváme žádné přezůvky. Hned v přízemí se nezapomeňte uklonit u plastiky O senseie. V mezi patře proveďte úklonu opětně u plastiky Kisshomaru Ueshiby.
Ke vstupu do tělocvičny použijte určený vchod.
Po vstupu se mírně ukloňte ve stoje a přejděte krajem tělocvičny na místo, odkud vidíte na kamizu a proveďte úklonu v seiza. V dojo pro začátečníky je kamiza schovaná za rohem vpravo, takže musíte přejít půl tělocvičny. Hlavní dojo má kamizu viditelnou hned po vstupu..
Tréninky pro začátečníky mají podobný systém, na který jsme zvyklí z našich tréninků. Pravidelně střídáme všechny UKE. Osobní zkušenost při počtu deseti lidí je střídání velmi rychlé. Nízký počet lidí je zde spíše výhodou. Máte dostatek prostoru padat. Pozor jen na sloup uprostřed, který je v tělocvičně pro začátečníky. Nezapomeňte také na to, že Hombu Dojo má jiné tatami. Pády jsou tvrdší. Po celodenním cvičení to jde docela cítit. Tatami jsou plněné rýžovými stvoly a pokryté režným plátnem.
Pokud se vám poštěstí trénink pod vedením Doshu senseie, vybíráte si jednoho UKE na celou dobu tréninku. Jako hosté musíte být rychlý a vybrat si hned po vstupu, aby na vás zbyl někdo zkušený. Cvičit s Evropanem je veliká škoda. V praxi to znamená, že si vyhlédnete někoho volného, přijdete k němu a v seiza se ukloníte a požádáte o cvičení. Pak se ho držíte celý trénink. Pokud budete mít veliké štěstí, jako UKE získáte Waku senseie, který cvičí jako běžný žák nebo někoho s osmým DANem. Pozor, tito mistři jsou většinou ihned rozebraní nebo již přijdou se svým UKE. V žádném případě se nepřetahujte.
Začátek lekce
Do seiza si sedáte pět minut před začátkem hodiny a čekáte na příchod učitele. Neexistuje žádné pořadí, takže si můžete sednou klidně do první řady. Nesmíte sedět jen u vstupu ze šatny, abyste nebránili příchodu dalších lidí.
Sensei přijde hlavním vstupem a sedá si naproti kamize zády k vám. Na znamení REI provedete společnou úklonu k místu, kde visí fotografie O senseie a jeho syna Kisshomaru Ueshiby. Poté se sensei otočí a na znamení provedete další úklonu s pozdravem Onegashimasu.
Průběh tréninku
Během tréninku nemluvte. Názory si můžete vyměnit až po hodině. Pádů si moc neužijete. Běžné lekce jsou přeplněné a jste rádi, že se vůbec na tatami pohnete. Pokud něco sensei vysvětluje, sedněte si do seiza a pozorně sledujte. V žádném případě si nesedejte co nejblíže k učiteli. Potřebuje na techniky dostatek prostoru. Nesmíte sedět také zády ke kamize. Můžete sedět pouze v seiza. Žádná jiná poloha není tolerována. Během výkladu se také neutírejte ručníkem. Je to bráno jako urážka. Během tréninku je pití striktně zakázáno.
Ukončení tréninku
Trénink ukončuje sensei nástupem v seiza s úklonou ke kamize. V žádném případě nesmíte dojo opustit dříve než sensei. Učitel po úkloně opustí dojo. Následně se ukloňte svému UKE a poděkujte za cvičení. Po zdvořilostních aktech se vrhněte po uklízecích nástrojích. Je o ně boj 🙂 Po každé lekci se zametají tatami košťaty a vytírají se dřevěné části tělocvičny. Uklízejí naprosto všichni, včetně osmých DANů.
Jestli máte zájem o foto se senseiem, je třeba to zařídit dříve, než si sundá hakamu. Pak již máte smůlu. Ideálně si foto dohodněte před tréninkem na recepci. Osobní zkušenost focení s Myamoto senseiem byla i bez hakami. Veškeré focení musí být s pozadím fotografií O sensei. Od roku 2019 je zakázáno fotografie s učiteli sdílet v rámci sociálních sítí. Zvláště pak s Ueshiby. Soukromé fotky sebe sdílet můžete, ale focení je velmi omezeno. Respektujte prosím tyto pravidla.
Pokud nepokračujete další lekcí, skládejte hakamu vždy čelem ke kamize. V opačném případě se můžete připravit na další náročnou lekci.
Některé zkušenosti a osobní zážitky se mohou lišit. V zásadě ale platí: „Pokud jste v Římě, chovejte se jako Římané.“ Buďte uctivý a dbejte všech zásad, které Hombu Dojo má, a hlavně…užijte si všechny tréninky.
Aikikai Hombu Dojo | večerka | prádelna | |||
supermarket | lázně | rychlé občerstvení | |||
restaurace | zastávka | kavárna | |||
hotel | sportovní centrum |
AIKIKAI FOUNDATION
Aikido World Headquarters 17-18 Wakamatsu Cho,
Shinjuku-ku 162-0056, Tokyo, Japan
Telefon: (+81) 3-3203-9236
Fax: (+81) 3-3204-8145
Email: aikido@aikikai.or.jp
Website: www.aikikai.or.jp